Jdi na obsah Jdi na menu
 


rihanna vse z jejiho zivota

Rihanna

 

Rodné jméno Robyn Rihanna Fenty

Jinak zvaná Rihanna

Přezdívka RiRi

Narození 20. února 1988 (27 let)

 Saint Michael, Barbados

Žánry R&B

Dancehall

Pop

 

Hlasový obor Mezzosoprán 

Aktivní roky 2005- nyní

Vydavatelé Def Jam (2005-2014)

Roc Nation (2014-dodnes)

Ocenění Grammy Award for Best Rap/Sung Collaboration (2015)

Q19858143 (2013)

Website www.rihannanow.com

Rihanna narozena jako Robyn Rihanna Fenty (* 20. února 1988, Saint Michael, Barbados) je barbadoská zpěvačka, která je ve své tvorbě ovlivněna styly R&B, reggae, dancehall a dance. Nahrává u hudební společnosti Def Jam Recordings a Roc-Nation.Je držitelkou sedmi cen Grammy. Celkem nahrála dvanáct "number-one" hitů (v americké hitparádě Billboard Hot 100), ve svých 23 letech tak byla nejmladší umělkyní, která toho dosáhla. Do roku 2012 celosvětově prodala na 25 milionů kusů alb, a také 60 milionů digitálních kopií singlů, což z ní činí nejúspěšnější umělkyni v digitálním prodeji. Podle Billboard také získala 20 Hot 100 Top 10 singlů rychleji než jakýkoli jiný solo umělec za poslední století za období šesti let a čtyř měsíců, čímž se dostala v žebříčku na Madonnu a umístila se na druhém místě, s prvním obsazeným skupinou The Beatles. Nyní vyhrála také cenu Ikony naší generace od AMAs a byla tak prvním umělcem tohoto ocenění.  Je také nejsledovanější umělkyní historie na YouTube, kde její kanál (RihannaVEVO) dosáhl téměř 5 a tři čtvrtě miliardám zhlédnutí, kdyby se ale započítala všechna videa, kde Rihanna vystupuje, tak by počet zhlédnutí dosáhl okolo 6 a čtvrt miliard; kanál RihannaVEVO má taktéž nejvíce VEVO Certified videí (tj. videa, která dosáhla více než 100 milionů zhlédnutí) s celkovým počtem 20. Ovšem poté jsou dvě videa s Eminemem, jedno se Shakirou, jedno s Drakem a jedno se skupinou Coldplay, jež všechna přesáhla 100 milionů zhlédnutí. Tudíž Rihanna má 25 VEVO Certified videí.

Dětství 

Narodila se ve městě Saint Michael na Barbadosu Ronaldovi a Monice Fenty. Její matka Monica pochází z Guyany[6][7] a její otec je barbadoského a irského původu.[8] Má 4 mladší bratry, Chodila na základní školu „Charles F. Broome Memorial School“ a poté na „Combermere School“, kde se dvěma spolužačkami založila hudební trio. V roce 2006 vyhrála „Miss Combermere Beauty Pageant“ a vystoupila na „Colours of Combermere School Show“ s písní Hero Mariah Carey". Když jí bylo 15, nastal pro ni zásadní zlom v kariéře. Jeden z jejich přátel ji totiž představil producentovi Evanu Rogersovi, který byl na Barbadosu na dovolené s manželkou. Evan Rogers a jeho kolega Carl Sturken jí pomohli nahrát v USA vlastní písně a rozeslali je do několika nahrávacích společností. Jednu z nahrávek dostal do ruky i Jay-Z, který s ní podepsal smlouvu u jeho nahrávací společnosti Def Jam Recordings. V jednom interview uvedla, že její kamarádka a zároveň zpěvačka, která kdysi také nahrávala pod značkou Def Jam, Fefe Dobson byla osobou, kterou obdivovala.Jakmile podepsala smlouvu s Def Jam začalo nahrávání jejího prvního alba Music Of The Sun, které bylo vydáno v srpnu 2005. Pro ni to nebylo lehké období. Chodila na střední, do toho natáčela videoklipy a hned začala připravovat nové album A Girl Like Me.

 

Incident s Chrisem Brownem 

V únoru, v předvečer předávání Cen Grammy pro rok 2009 náhle zrušila své vystoupení na těchto prestižních cenách. Důvod byl napadení jejím přítelem Chrisem Brownem. Celý svět obletěly fotky zmlácené Rihanny. Chris Brown byl odsouzen k hodinám prospěšných prací. Od té doby noviny několikrát psaly o tom, že Rihanna se s Chrisem Brownem několikrát dali dohromady, ani jedno ale není pravda. Její comeback začal vystoupením na cenách American Music Awards v roce 2009, kde vystoupila s písněmi z jejího nového alba Rated R. Toto album bylo poznamenáno jejím zážitkem z předvečera předávání cen Grammy. Na jaře 2010 absolvovala své turné Last Girl On Earth.

Ostatní 

V roce 2010 vydala svůj parfém s názvem Rebelle Fleur, stala se také tváří značky Nivea, Armani a společnosti Vita Coco. Roku 2012 vydala nový parfém, Rebelle, začala spolupracovat s modními guru, zejména ve společnosti River Island, kde již dva roky vydává své vlastní oblečení. Roku 2013 začala Rihanna pracovat se společnosti MAC, kde vydala svou vlastní edici kosmetiky a na příští rok se stává tváří MACu. Opět vydala nový parfém, Rogue pro ženy, mužský typ tohoto parfému je datovaný na příští rok v listopadu.

 

Hudební kariéra

 

Music of the Sun 

Debutové album Music of the Sun, na které se také částečně autorsky podílela, vyšlo v roce 2005. Prvním singlem, který z něj vydala, byl Pon De Replay. Singl se hned usadil na druhém místě jak ve Spojených státech, tak ve Spojeném království, i díky jeho vysoké hranosti v rádiích. Druhým singlem byl If It's Lovin' That You Want, který byl méně úspěšný než singl předcházející. V americké hitparádě Billboard Hot 100 debutoval na 36. místě a v britské hitparádě Singles Chart na místě 11. Samotné album se v USA a Kanadě dostalo do top 10 nejprodávanějších alb a v Británii do top 40. V několika zemích se stalo platinovým a v Americe získalo zlatou desku. Aby desku mohla propagovat, vyjela na turné jako předskokanka Gwen Stefani. Alba se prodalo v Americe přes 500 000 kusů a celosvětově přes 2 miliony kusů. Další singly z alba již vydány nebyly, protože následující album A Girl Like Me vyšlo velmi brzy po Music Of The Sun. Avšak v Japonsku přece ještě vydala singl Let Me, který se zde umístil na osmé příčce.

 

A Girl Like Me 

V roce 2006 podepsala smlouvu na propagování značek Nike a J.C. Penney. V dubnu 2006 vydala své druhé album A Girl Like Me, což je méně než 8 měsíců po vydání jejího prvního alba. Album debutovalo v USA na pátém místě a ve Velké Británii na místě čtvrtém. Pilotní singl SOS byl použit při propagaci společnosti Nike. Stal se jejím prvním singlem, který se dostal na 1.příčku v žebříčku Billboard Hot 100, kde byl na 1.příčce 3 týdny, také debutoval na prvním místě v hitparádě Hot Digital Songs. V Austrálii taktéž debutoval na první příčce a ve Velké Británii na místě druhém. Druhý singl z alba, píseň Unfaithful" debutovala na 2.příčce v žebříčku Billboard Hot 100 (napsal R&B zpěvák Ne-Yo ). V písni zpívá o svém pocitu viny, kterému čelí, protože podváděla svého přítele. Stala se její třetí písní, která se umístila v top10 jak v USA, tak ve Velké Británii. Třetí singl We Ride nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdci. Nedostal se do hitparády U. S. Billboard Hot 100, ale ve Velké Británii se dostal na 17. místo a v hitparádě Hot Dance Club Play se umístil hned na prvním místě. Její čtvrtý singl, Break It Off, který nazpívala se Seanem Paulem, se již dostal na 45. místo v americkém žebříčku jen na základě hranosti v áriích. 19. února 2007 byla již možnost si singl stáhnout a tak si polepšil až na deváté místo.

 

Celkově měla v různých „Billboard“ žebříčcích jedenáct hitů, které se umístily na prvním místě a měla veliký úspěch především s Pon De Replay, SOS, Unfaithful a We Ride. Když podepsala smlouvu s firmou Clinique, nahrála píseň, kterou opět napsal Ne-Yo, nesla název Just Be Happy a stala se součástí propagace této firmy. Song si můžete poslechnout na jejím profilu na stránce Myspace. Rihanna nedávno nahrála píseň nazvanou Winning Women společně s členkou kapely Pussycat Dolls Nicole Scherzinger na propagaci parfému Secret.

 

Svůj herecký debut si odbyla malou rolí ve filmu Bring It On: All or Nothing, který vyšel 8. srpna 2006 a také se objevila v jednom díle americké telenovely All My Children a v seriálu Las Vegas.

 

Good Girl Gone Bad 

Na začátku roku 2007 se vydala do nahrávacího studia s Ne-Yem, Timbalandem a dalšími, aby natočila své další, v pořadí třetí album Good Girl Gone Bad. Album vyšlo 5. června 2007. Na albu se objevují i Jay-Z a Ne-Yo.

 

První singl Umbrella, ve kterém rapuje Jay-Z, vyšel 29. března 2007 a dostal se v mnoha zemích na 1. místo a byl 7 týdnů na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100. Ve Velké Británii byl na prvním místě deset týdnů za sebou. To se naposledy povedlo kapele Wet Wet Wet s jejich písní Love Is All Around v roce 1994. Ženě se to povedlo naposledy v roce 1992 a tou ženou byla Whitney Houston s písní I Will Always Love You.

 

Producenty této písně jsou Christopher „Tricky“ Stewart a Terius „The Dream“ Nash. Její druhý singl "Shut Up and Drive" byl uveden 5. června a umístil se na 15.příčku v žebřícku Billboard Hot 100. Její třetí singl "Don't Stop the Music" měl premiéru 20. července 2007 a umístil se na 3.příčce v žebříčku Billboard Hot 100.

 

Na třech písních na albu ona sama spolupracovala s Timbalandem. Justin Timberlake zčásti napsal píseň Rehab a také na ní nazpíval vokály.V rozhovorech se jí často ptali na název alba „Good Girl Gone Bad“ (Z hodné holky zlou). Název alba značí rozdíl mezi „starou a novou“ Rihannou. Ona sama se k tomu vyjádřila: "Zlá znamená cool, zlá znamená funky, zlá znamená mít postoj, zlá znamená být drzá. Toto album je určitě skvělou reprezentací toho, čím nyní jsem a kde právě ve své kariéře jsem.“.Sedm týdnů po vydání dostalo toto album zlatou desku a desku platinovou od organizace United World Albums Chart.

 

Nedávno též byla oceněna titulem 'Celebrity Legs of a Goddess 2007' (tzn. Ze všech celebrit má právě ona nohy „jako bohyně“) společností Gillette a její nohy jí pojistili na $1,000,000.[14] Rihanna se vydala na turné se zpěváky Chrisem Brownem a Bow Wowem.

 

7. července vystoupila v Tokiu v rámci megakoncertu Live Earth.

 

12. září 2007 odstartovala své turné nazvané podle stejnojmenného alba Good Girl Gone Bad Tour. V roce 2008 vydala reedici tohoto alba, ze které vydala dva singly. Singly Disturbia a Take a Bow. Oba singly se staly č.1 v USA a mnohých zemích. Singl "Disturbia" byl navíc vyhlášen songem roku.

 

Rated R 

Album bylo vydáno roku 2009. Jako první byl představen singl "Russian Roulette". Poté singly: "Hard" 8.příčka v Billboard Hot 100, "Rude Boy" ten byl 5 týdnů na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100 a byl z celého alba nejúspěšnější, "Rockstar 101" a "Te Amo". Jako promo singl byl zvolen song "Wait Your Turn". Rihanna zde zpívá o nepovedeném vztahu. K tomuto albu zvolila drsnější a absolutně novou, extravagantní image, jako důsledek incidentu z předvečeru Grammy 2009 s Chrisem Brownem, jejím tehdejším přítelem. Rihanna v rámci propagace uspořádala koncertní turné s názvem Last Girl On

 

Páté studiové album vydala v roce 2010. Toto album popisuje jako barevnější a více taneční než její předchozí deska Rated R. Jako první byl vydán singl "Only Girl (In the World)", a to v září 2010. Tento singl se okamžitě stal č.1 v mnoha zemích po celém světě a byl 1 týden na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100. S písní "Only Girl" vyhrála v roce 2011 cenu Grammy za Nejlepší Dance nahrávku. Druhý singl "What´s My Name" (ft. Drake)(vydán v listopadu 2010) se také stal č.1 v mnoha zemích a byl 1 týden na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100. Třetí singl s názvem "S&M" byl vydán v únoru 2011 a byl opět 1 týden na 1.příčce v Billboard Hot 100. Klip byl zprvu zakázán kvůli svému provokativnímu obsahu, ale i přes to byl tento singl opět č.1 v mnoha zemích a stal se třetím č.1 singlem v USA z alba Loud.Singl S&M se objevil také jako oficiální remix, se zpěvačkou Britney Spears, což mu výrazně pomohlo v hudebních příčkách. Objevily se i informace, že by Rihanna s Britney Spears měli natočit videoklip k tomuto remixu. Rihanna později vše popřela. V roce 2011 právě s tímto remixem a s Britney po boku, zahajovaly udílení cen Billboard Music Awards. Vystoupení bylo velmi kritizováno za jeho sexuální podtext. Čtvrtý singl pomohli Rihanně vybrat fanoušci a jedná se o baladu "California King Bed" (květen 2011), která se stala hitem hlavně v Evropě. Pátým singlem (červen 2011) se stala reggae skladba "Man Down" a šestým a nejspíše posledním singlem z alba Loud se stala píseň "Cheers (Drink to That)". Celkem se alba v USA prodalo okolo 1,5 milionu kusů a celosvětově více než 4 000 000 kusů.

 

V rámci propagace svého alba putovala po celém světě se svým LOUD Tour. Se svým tour navštívila v prosinci i Českou republiku. Tour začalo 4. 6. 2011 a zatím poslední koncert se odehrál 22. 12. 2011 v Londýně, kde měla hned 10 koncertů ve vyprodaných londýnských O2 arénách (překonala svůj vlastní rekord z roku 2010).

 

 

Talk That Talk

V září roku 2011 oznámila, že její šesté studiové album bude vydáno na podzim 2011. První singl a nejúspěšnější z alba, píseň "We Found Love", byla zveřejněna 22. září 2011. Singl se během dvou dnů stal č.1 na iTunes. A byl 10 týdnů na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100 a na prvním místě byla ve více, jak 11 zemích. V návaznosti na nahrávání alba odmítla možnost vydání re-edice alba Loud. Album bylo v USA vydáno 21. listopadu 2011, jmenuje se Talk That Talk. 14. listopadu vydala druhý singl s názvem "You Da One", ten se vyšplhal na 14. příčku v USA. 30 dubna vydala třetí a poslední singl "Where Have You Been" ten byl čtyři týdny na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100. První týden prodeje se v USA prodalo 198 000 kusů alba. Talk That Talk tím debutoval na 3. příčce žebříčku Billboard 200. Celkem se v USA prodalo na 1 000 000 kusů.

 

Unapologetic 

 

 

Roku 2012 nahrávala své sedmé album, jehož název měl původně být Seven, ale posléze se změnil na Unapologetic. Vydání alba bylo 19. listopadu 2012 a stalo se Rihannino první album na příčce US Billboard 200 a nejúspěšnějším albem její kariéry s prodejem v prvním týdnu, překonávající 238 000. 27. září byl vydán první singl s názvem "Diamonds", ten byl 3 týdny na 1.příčce v žebříčku Billboard Hot 100 a byl tak nejúspěšnější z celého alba. Dalšími úspěšnými singly byly písně "Stay" (3. příčka v USA, později také 1.), "Pour It Up" (19. příčka, poté 3.), "Right Now" (Bez oficiálního videa, prodalo více než 1 000 000 kusů) a "What Now"(25. příčka). Celkem se alba v USA prodalo 1 milion kusů a získalo certifikaci dvojnásobná platinová deska. Celosvětově se prodalo okolo 3 milionů kusů.

 

V roce 2013 vydal Eminem píseň s Rihannou, jménem "The Monster" + v roce 2013 se konalo turné Diamonds World Tour s celkem 96 show, celkově turné vyneslo 140.1 milionů dolarů.

 

V roce 2014 vydala Shakira píseň s Rihannou, jménem "Can't Remember To Forget You". Prozradil to Pitbull, který chtěl, aby Rihanna natočila vokály k písničce "Timber". Rihanna to odmítla s tím, že natáčí momentálně duet se Shakirou. Duet se objevil v lednu.

 

Na 56. předávání hudebních cen Grammy, konaném v lednu 2014, získala jednu cenu, a to za nejlepší urban contemporary album (Unapologetic).

 

R8 a Home OST 

V průběhu roku 2014 nahrávala konceptuální album, které slouží jako soundtrack k animovanému filmu Konečně doma (Home), ve kterém dabuje hlavní postavu jménem Tip.[23] Film režíruje Tim Johnson a premiéra je stanovena na 27. března 2015. Na konci února 2015 vydala první singl k soundtracku, nese název „Towards the Sun“. Soundtrack byl vydán 23. března 2015; obsahuje osm písní. Rihanna přispěla třemi, a to singlem „Towards the Sun“ a písněmi „As Real As You And Me“ a „Dancing In the Dark“. Mimo ní se na albu podílely například zpěvačky Kiesza a Jennifer Lopez.[24]

 

V květnu 2014 opustila společnost Def Jam Recordings a upsala se společnosti Roc Nation, která jí již od roku 2010 vedla management. V lednu 2015 vydala singl „FourFiveSeconds“ (ft. Kanye West a Paul McCartney) a současně oznámila název svého osmého studiového alba, jímž je R8. Singl se umístil na 4. příčce US žebříčku a stal se platinovým. Druhý singl „Bitch Better Have My Money“ byl vydán na konci března 2015 a umístil se na 15. příčce.

 

Turné

 

2006 - Rihanna Live in Concert Tour (36 vystoupení)

2007-09 - Good Girl Gone Bad Tour (80 vystoupení)

2010-11 - Last Girl On Earth Tour (67 vystoupení)

2011 - Loud Tour (98 vystoupení)

2013 - Diamonds World Tour (96 vystoupení)

2014 - The Monster Tour - společné s Eminemem (6 vystoupení)

 

Loud Tour

DiskografieEditovat

 

Vlastní článek: Diskografie Rihanny

 

Studiová alba Editovat

2005 - Music of the Sun

2006 - A Girl Like Me

2007 - Good Girl Gone Bad

2009 - Rated R

2010 - Loud

2011 - Talk That Talk

2012 - Unapologetic

FilmografieEditovat

 

2003 - Las Vegas: Casino

2006 - Bring It On: All or Nothing

2012 - Battleship

2013 - This Is The End

2013 - Rihanna 777 (Dokument)

2015 - Home

Ceny a nominaceEditovat

 

Nejznámější hudební ocenění 

2006: THE 20th JAPAN GOLD DISC AWARD 2006- Nováček roku

2006: MTV Video Music Awards – Nováček (nominace) – za klip SOS

2006: MTV Video Music Awards – Cena diváků (nominace) – za klip SOS

2006: MTV Video Music Awards Japan - Nováček – za klip Pon De Replay

2006: Teen Choice Awards – Nejlepší nováček - ženy

2006: Teen Choice Awards – Nejlepší R&B umělec

2006: MOBO Awards - Nejlepší R&B umělec

2006: MOBO Awards - Nejlepší mezinárodní umělec

2006: BMI Urban Awards - Pon de Replay

2006: MTV Europe Music Awards – Nejlepší R&B umělec

2006: MTV Europe Music Awards – Píseň roku - SOS (nominated)

2006: Billboard Music Awards – Umělkyně roku

2006: Billboard Music Awards - Pop 100 umělec roku

2006: Billboard Music Awards - Hot 100 umělec roku

2006: Billboard Music Awards - Hot Dance Airplay píseň roku za píseň „SOS“

2006: Barbados Music Awards – Nejlepší album reggae/dancehall - Music Of The Sun

2006: Barbados Music Awards – Nejlepší taneční singl - Pon De Replay

2006: Barbados Music Awards – Píseň roku - Pon De Replay

2006: Barbados Music Awards – Album roku - Music Of The Sun

2006: Barbados Music Awards – Nejlepší nováček

2006: Barbados Music Awards – Zpěvačka roku

2006: Barbados Music Awards – Nejlépe prodávané album roku

2006: Barbados Music Awards – Umělec roku

2007: Barbados Music Awards - Umělec roku

2007: Barbados Music Awards - Umělkyně roku

2007: Barbados Music Awards – Cena za prodejnost

2007: Barbados Music Awards – Album roku

2007: Barbados Music Awards – Nejlepší soulový/R&B singl - Unfaithful

2007: Barbados Music Awards – píseň roku - Unfaithful

2007: NRJ Music Awards – Nejlepší mezinárodní píseň - Unfaithful

2010: Nrj Music Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka

2010: American Music Awards - Nejlepší RnB zpěvačka

2010: Grammy Awards - Nejlepší spolupráce (Run This Town)

2010: NRJ Music Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka

2010: People's Choice Awards - Favorite Pop Artist

2010: American Music Awards - Favorite Female Artist — Soul/R&B

2011: BMI Urban Awards - Rude Boy

2011: IFPI Platinum Europe Awards - LOUD

2011: Grammy Awards - Best Dance Recording (Only Girl)

2011: BRIT Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka

2011: Billboard music awards 2011- Top Radio Artist

2011: Billboard music awards 2011- Best Female Artist

2011: MOBO Awards - Nejlepší mezinárodní umělec

2011: Bet Awards - Best Female R&B artist

2011: MTV Video Music Aid Japan awards - Best R&B video

2011: MTV Video Music Aid Japan awards - Best Collaboration Video

2012: Grammy Awards - Nejlepší spolupráce (All Of The Lights)

2012: BRIT Awards - Nejlepší mezinárodní zpěvačka

2012: Billboard Awards - Nejvíce přehrávaný umělec

2012: Teen Choice - Nejúspěšnější nová herečka (Battleship)

2012: MTV Video Music Awards - Video roku (We Found Love)

2013: Grammy Awards - Nejlepší hudební příběhové video (We Found Love)

2013: American Music Awards - Cena ikony

2013: American Music Awards - Nejoblíbenější R&B/Soul umělkyně

2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul umělec

2013: Billboard Awards - Nejlepší umělec s písni na rádiu

2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul album (Unapologetic)

2013: Billboard Awards - Nejlepší R&B/Soul píseň (Diamonds)

Celkem Rihanna vyhrála přes 250 cen a dostala přes 553 nominací. Všechny ceny a nominace zde.

 

Jiná ocenění Editovat

2009: Glamour Award: Žena roku

2011: Nejvíce sexy žena světa (podle magazínu Esquire)[27][28]

2011: Nominace na nejlepší dámský parfém[zdroj?]

Nadace

 

The Believe Foundation 

Rihanna má svou vlastní nadaci, která se zaměřuje na pomoc lidem, které potřebují transplantaci kostní dřeně. Za tuto práci dostala Rihanna také ocenění.

 

Kampaně

 

2011: Nivea

2011: Vita Coco

2011–2012: Armani

2012: Rebelle Fleur

2013: Rebelle

2013: MAC

2013: River Island

2013: Rogue

2014: MAC

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 4171
Měsíc: 202
Den: 8